Siber Güvenlikte Yeni Gelişme: Entegre Oltalama Eğitimi

Siber Güvenlikte Yeni Gelişme

Oltalama saldırılarının şirketler üzerindeki etkisi günden güne artmakta. Güncel siber güvenlik teknolojileri, oltalama saldırılarının büyük çoğunluğunu kullanıcıya ulaşmadan önleyebiliyor, şu ana kadar bulunan çözümlerin hiçbiri oltalama saldırılarının hepsini kullanıcıyı etkilemeden çözmeyi başaramadı. İşte bu yüzden, bu yazımızda sizlere siber güvenlikte yeni gelişme olan entegre oltalama eğitimi hakkında bilgi vereceğiz. 

 

Siber Güvenlikte Yeni Gelişme: Şirketler Ne Yapmalı?

Şirketler için en büyük savunma mekanizması; siber güvenlik eğitimleriyle çalışanların oltalama saldırılarını tanımalarını ve rapor etmelerini sağlamak. Fakat uygulanan eğitimlerin hepsi birbirinden farklı olduğundan bütün eğitimler başarılı olamıyor.  Oltalama saldırılarıyla savaşırken şirketinizin zayıf noktalarını tespit etmek, siber saldırıların nedenlerini incelerken çok önemli. Ancak bunları anladıktan sonra şirketinize uygun çözümü bulabilirsiniz. 

 

Siber Güvenlik Alanında Yeni Gelişme: Entegre Oltalama Eğitimi

Siber Güvenlikte Yeni Gelişme
Siber Güvenlikte Yeni Gelişme

Her şirkette bir Baş Bilgi Güvenliği Görevlisi (CISO) bulunmaktadır ve bu kişi her gün milyonlarca tehdite karşı çözüm üretmekten sorumludur. Gölge IT sisteminin ve çalışanların kendi bilgisayarlarını getirmesinin yaygınlaşması sonucu günümüzde çoğu şirket, eski şirket içi sistem ve bulut çözümlerinin birleşiminden oluşan bir model kullanmaya başladı. Bu da şirket genelinde daha kapsamlı ve modern oltalama çözümlerine ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Kişisel raporlamaya dayalı eski çözümler, davranış değişiklikleri veya risk konusunda yeterince bilgi vermediğinden CISO’lar yeni yöntemler arıyor. Çalışanlardaki gelişimi anlamak halihazırda zor olduğundan iyileşmeyi düzgün tespit edebilecek yöntemler kullanmak çok önemli.

 

Buna ek olarak, IT uzmanları güncel güvenlik bilinci eğitimlerinin üretkenliği azalttığını düşünüyor. Simülasyonlar sırasında hata yapan çalışanlar sonrasında eğitime alınıyor fakat bu eğitimleri vakit öldürücü ve gereksiz bulduklarından hiçbir şey öğrenmiyorlar. Daha da kötüsü, uygulanan simülasyonlar genellikle şirketin çalıştığı sektöre veya pozisyona hiç uygun olmuyor.

 

Siber Güvenlik Alanında Yeni Gelişme: Çalışan Odaklı Koruma

Çalışanların güvenli davranışları alışkanlık haline getirmesini sağlayabilmek için gerçekçi simülasyonlar içeren çalışan odaklı bir siber güvenlik eğitimi gerekiyor. Uç noktalara, ağlara ve bulut güvenlik kontrollerine karşı saldırıları da içeren ihlal ve siber saldırı simülasyonlarıyla çalışanlarınızı bilinçlendirebilirsiniz. Zayıf noktalarınızı tespit etmeye ve düzeltmeye yardımcı olacak simülasyonlarla sizlere üst düzey bir siber güvenlik pakedi sunuyoruz. Ürünlerimiz sayesinde riskleri tespit edebilir ve size özel çözümlerle siber saldırıları zarar görmeden savuşturabilirsiniz.

 

Siber Güvenlik Alanında Yeni Gelişme: Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Siber Güvenlikte Yeni Gelişme
Siber Güvenlikte Yeni Gelişme

Gerçek tehditleri simüle edin.

Gerçek saldırı yöntemleri (gerçek oltalama mesajları) ve metinlerle sisteminizi test ederek zayıf noktalarınızı bulun ve mevcut riskler konusunda çalışanları bilinçlendirin. Oltalama simülasyon aracımızla çeşitli departmanlar, ekipler, gruplar ve şirketler oluşturabilirsiniz. Bu şekilde oltalama deneylerini çok odaklı ve kesin bir şekilde planlayabilir ve düzenleyebilirsiniz. Yeni tehditlere ve potansiyel saldırılara hazırlanmanıza yardımcı olmak için sürekli yeni materyaller üretiyoruz. Ayrıca, oltalama simülasyonlarıyla ilgili içerikler ve araçlar da simülasyon paketimizle birlikte ücretsiz olarak hizmetinizde. Şirketinizi kapsamlı test etmenize yardımcı olmak için her zaman yanınızdayız.

 

Akıllı çözümler uygulayın.

Uygun eğitimi belirlemek için çalışanlarınızın potansiyel saldırılara karşı tutumunu analiz edin. Saldırının sonuçlarını ölçün ve şirketinizin eğitimlerle birlikte ilerlemesini sağlayın. Tekrarlayan saldırı simülasyonları ile çalışanlarınızın davranışlarındaki ilerlemeyi tespit edin. Siber güvenlik farkındalık aracımız, kullanıcıların stratejik eğitim ve farkındalık projeleri oluşturmasını sağlar. Kullanıcılarımıza ek olarak oltalamayla ilgili tavsiyeler, posterler, ekran koruyucuları vb. içerikler de sunuyoruz. Farkındalık eğitimcimizle çalışanınızın gelişimini izleyebilirsiniz. Bu sayede şirketinizdeki kusurlu davranışları tespit edip eğitimle destekleyebilirsiniz.

 

Teknolojilerinizi test edin.

E-posta analiz araçlarıyla güvenlik sisteminizi güçlendirin. Bazen, kullandığınız anti-virüs programları bu tehlikeli ekli bağlantıları veya dosyaları gözden kaçırabilir. Kötü amaçlı yazılımlar yalnızca davranış analizi kullanılarak tespit edilebilir. E-posta analiz aracımız, tehlikeli olduğunu düşündüğünüz eklerin yapısını inceler ve sonuçları size bildirir. Aracımız ayrıca popüler fidye yazılımı saldırılarını ve kötü niyetli davranışları da test etmenize yardımcı olur.

Leave a Comment