2021’de Denemeniz Gereken Yepyeni Eğitim Yöntemleri

Oltalama saldırılarının neredeyse tümü insan hatalarından kaynaklanıyor. Fakat çalışanlar hatalarını kabullenmeye pek sıcak bakmıyor. Son yıllarda rastladığımız oltalama saldırılarına baktığımızda birçoğunun sosyal mühendislik kaynaklı olduğunu görüyoruz. Buna ek olarak insan hatalarından kaynaklanan veri ihlalleri geçtiğimiz yıl şirketlerin neredeyse 3 milyon dolardan fazla para kaybetmesine yol açtı. Siber güvenlik eğitimlerinin gerekliliği ortada. Peki eğitim veren şirketler neden sorun yaşamaya devam ediyor? Bazen sunduğumuz eğitim yöntemleri sorunların üzerine yeterince iyi parmak basamıyor. İşte bu yüzden bu yazımızda sizlere, 2021’de denemeniz gereken yepyeni eğitim yöntemleri hakkında bilgi veriyoruz.

 

2021’de Denemeniz Gereken Yepyeni Eğitim Yöntemleri

Günümüzde şirketler oltalama saldırılarıyla savaşmak için birçok karmaşık yöntem ve eylem planları kullanıyor. Bu tip uygulamalar şirketteki herkese hitap etmeyebiliyor. Tehditlerin kapsama alanının genişlemesiyle artık siber güvenliğin tüm şirketi ilgilendirmeye başladığı da bir gerçek. Bu yüzden eğitimlerimizde de buna uygun davranmamız şart. Çünkü eğitimler, ekibimizi tehditlere karşı geliştirmenin en kolay yolu. Fakat çoğu şirkette kullanılan sıkıcı sunumlar ve detaylı eğitimler artık etkili olmamamaya başladı. Ayrıca uzaktan çalışmayla birlikte karşı karşıya olduğumuz riskler arttı ve değişti.

 Bu noktada en büyük görev CISO’lara ve diğer güvenlik görevlilerine düşüyor. Düzenli olarak uyguladıkları siber güvenlik eğitiminin yöntemlerini değiştirmeleri ve bu eğitimleri çalışanların ilgisini çekecek hale getirmeleri gerekiyor. İlgi çekici siber güvenlik eğitimi siber tehditlere korunma konusunda 10 kat daha etkili. İşte bu yüzden şirketler artık akılda kalıcı, ilgi çekici yöntemler arıyor.

 

2021’de Denemeniz Gereken Yepyeni Eğitim Yöntemleri

2021’de Denemeniz Gereken Yepyeni Eğitim Yöntemleri
2021’de Denemeniz Gereken Yepyeni Eğitim Yöntemleri

1. Basit ve anlaşılır bir dil kullanın.

Siber güvenlik eğitimlerini hazırlayan kişiler genellikle bu konularla sürekli haşır neşir olduğu için fazla karmaşık bir dil kullanabiliyor. Fakat çalışanlarınız kullandığınız teknik terimleri anlamayabilir. Bu yüzden basit ve anlaşılır bir dil kullandığınızdan emin olun. Gerekirse her terimi sade bir dille açıklamaktan çekinmeyin. 

2. Oyunlaştırılmış siber güvenlik eğitimlerinden yararlanın.

Alışıldık sunumlar ve donuk figürler çalışanların dikkatinin hızla dağılmasına sebep olur. Sadece yapılması ve yapılmaması gerekenlerin yazdığı slaytlar çalışanlara aktif deneyim kazandırmaz. Çalışanlar ancak oyunlaştırılmış siber güvenlik eğitimleriyle kendilerini aktif olarak geliştirebilir. Ayrıca interaktif siber güvenlik eğitimlerinin katılımı arttırdığı da uzmanlar tarafından kanıtlanmış bir gerçek. Çalışanlarınızı oyunlaştırılmış siber güvenlik eğitimleriyle beslemek oltalamaya karşı savunmanızı oldukça güçlendirecektir. 

3. Çalışanlarınız için bir ödül veya hedef koyun. 

Eğitimlerde başarılı olan çalışanlarınızı ödüllendirin veya şirket içi büyük bir hedef belirleyin. Mesela oltalama saldırıları tamamen engellenirse onlara tatil bonusu verebilirsiniz. Bu tip yarışmalar ve hedefler çalışanlarınızı motive edecektir. Aldıkları geri bildirim veya ödül sayesinde eğitimlerden keyif almaya başlayabilirler. 

4. Rekabet ortamı oluşturun.

Sunumlarda aniden soru sormak çalışanları test etmek için yeterli değildir. Oyunlaştırılmış eğitimlerinizi ödüller ve yarışmalarla destekleyerek rekabet ortamı oluşturabilirsiniz. Fakat bu rekabetin dostça olduğundan emin olun. Rekabet ortamı oluştururken çalışanlarınızı ödüller veya hediyelerle teşvik etmeyi amaçlayın. Şirketlerin çoğu bu yöntemi aylık veya yıllık yarışmalar düzenleyerek uyguluyor.

5. Eğitimi bir ekip çalışmasına dönüştürün. 

Şirketi oltalamadan ve diğer siber tehditlerden koruma herkesin görevidir. Bu yüzden oltalamayı önlemek için tüm çalışanların takım halinde çalışması gerekir. Takım çalışmasını aşılamak için eğitimlerinizde atölyelerden yararlanabilirsiniz. Çalışanlarınızda ekip halinde çalışarak bir oltalama e-postası yazmalarını isteyebilirsiniz Bu şekilde oltalama yöntemlerini daha rahat içselleştirmiş olurlar ve bir oltalama e-postası gördüklerinde bunu kolaylıkla tanıyabilirler.

 

2021’de Denemeniz Gereken Yepyeni Eğitim Yöntemleri : Başka Ne Yapabilirsiniz?

2021’de Denemeniz Gereken Yepyeni Eğitim Yöntemleri
2021’de Denemeniz Gereken Yepyeni Eğitim Yöntemleri

Siber güvenlik artık yalnızca güvenlik ekiplerini veya IT uzmanlarını ilgilendirmiyor. Tüm şirket oltalama saldırılarından zarar görüyor. Bu yüzden ortak çalışmak çok önemli. Tehdit Paylaşımı aracımız da tam olarak bu amaçla ortaya çıktı. Aracımızı kullanarak çalışanlarınızın bireysel bilgisini şirketin toplu istihbaratına dönüştürebilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayın!

Leave a Comment