Etkili Siber Güvenlik Planlamasının Temelleri

Alınan bütün önlemlere rağmen hackerlar hızını arttırarak oltalama saldırılarına devam ediyor. Yaşanan veri ihlalleri şirketlerin kara kara düşünmesine sebep oldu. Peki, alınan güvenlik önlemleri neden saldırıların önüne geçemiyor? Etkili siber güvenlik planlamasının temelleri nelerdir?

 

Etkili Siber Güvenlik Planlamasının Temelleri Nelerdir?

Etkili Siber Güvenlik Planlamasının Temelleri
Etkili Siber Güvenlik Planlamasının Temelleri

Günümüzde bütün şirketler siber güvenlik kuralları gereği saldırılara karşı önlem almak zorunda. Şirketler artık verilerini, internet bağlantılarını ve fikri mülkiyetlerini korumak için bir sürü siber güvenlik ürününden faydalanıyor. Fakat kullandıkları bu üst düzey ürünlere rağmen şirketler saldırıların önüne geçemiyor. Kötü amaçlı yazılımlar, fidye yazılımları, oltalama saldırıları her gün binlerce şirkete zarar veriyor.

Bu başarısızlığın altında yatan en büyük etken, şirketlerin siber güvenlik önlemlerini sadece kurallara uymak için kullanıyor olması. Yani çoğu şirket kağıt üstünde bu önlemleri uyguluyor fakat içeriden bakıldığında ürünlerin etkili bir şekilde kullanıldığı söylenemez. Bunu düzeltmek adına şirketlerin etkili bir siber güvenlik planı oluşturması gerekiyor.

2020 yılında açıklana raporlara göre son yıllarda siber saldırılar ve virüslerin siber güvenlik önlemlerine karşı koyabildiği tespit edildi. Buna göre fidye yazılımı ve oltalama saldırıları neredeyse yüzde yetmiş oranında bir artış sergileri. En çok oltalama saldırısına maruz kalan sektör ise bankacılık sektörü oldu. Saldırıların özellikle bahar aylarında zirve yaptığı söyleniyor.

2020 yılının Mart ayında koronavirüs salgını başladığından beri o kadar çok kullanıcı adı ve şifre ele geçirildi ki bunların karanlık webde satışından milyonlarca dolar elde edildi. Wi-Fi ağlarına yapılan saldırıların sayısı ise neredeyse 3 katına çıktı. Bu da şirketleri daha önce görülmemiş bir şekilde tehdit altında bıraktı. Ayrıca evden çalışma sistemine geçilmesiyle bu saldırıların sayısı daha da arttı.

Bu saldırılarla savaşmak şimdi hiç olmadığı kadar zor hale geldi. Olası tehditlerle baş ederken birçok şirket uyarı yoğunluğu yaşamaya başladı. Hangi saldırının gerçek hangisinin yanlış alarm olduğunu anlamak oldukça zor. Bu da IT uzmanlarının işinin zorlaşacağı anlamına geliyor. Peki güvenlik ekipleri bu saldırılara karşı siber güvenlik planlamalarını nasıl oluşturmalı?

 

Etkili Siber Güvenlik Planlamasının Temelleri: Ne Yapılmalı?

Etkili Siber Güvenlik Planlamasının Temelleri
Etkili Siber Güvenlik Planlamasının Temelleri

Saldırılara karşı daha güçlü bir savunma yapabilmek için IT çalışanlarınızın sayısını arttırın!

Düzgün bir siber güvenlik planı oluşturmak ve bunu uygulamak için en az 10 adet kalifiye çalışan gerekiyor. Ayrıca şirketinizde bunları destekleyecek departmanlar arası çalışacak elemanlar olması da oldukça önemli. Birçok şirket siber güvenlik eğitimleri konusunda hala bilinçsiz olduğu için IT departmanını oldukça küçük tutuyor. Fakat günümüzde, şirketinizi risklere karşı savunmak çok önemli. Eğer IT ekibinizi büyütemiyorsanız, şirketinizin siber güvenliğini sağlamak için  güvenlik şirketlerinden yardım alabilirsiniz. 

 

Çalışanlarınıza güvenli halka açık Wi-Fi ağları sağlayın!

Uzaktan çalışma ile birlikte artan saldırıların bir sebebi de çalışanların güvenli olmayan ağlara bağlanarak iş yapması. Çalışanlarınızın bağlanabileceği güvenli bir ağ bulunmuyorsa onlara güvenli seçenekler sunmak sizin göreviniz. Güvenli bir VPN uygulamasıyla çalışanlarınızı destekleyebilir ve özel işleriyle iş ile alakalı görevlerini ayrı ağlardan yapmalarını sağlayabilirsiniz. Ortak ağınızı daha güvenli hale getirmek için kişiye özel parolalar veya çok faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. 

 

Hasar almış ağlarınızı veya sitelerinizi hızlıca onarın!

Saldırıları tespit etmek kadar sonrasında atılan adımlar da oldukça önemli. Saldırıların bir daha yaşanmaması için şirketinizin zayıf noktalarını hızlıca tespit etmeli ve bunları onarmaya öncelik vermelisiniz. Bu süreçte zayıf noktalara yapılan siber saldırıları incelemek ve raporlamak da oldukça önemli. Bunun için E-posta Tehdit Simülatörü aracımızdan yararlanabilirsiniz. E-posta Tehdit Simülatörü aracımız şirketinizdeki hasarlı yapıları tespit eder ve gereken raporlamayı detaylı şekilde size bildirir.

 

Çalışanlarınızın siber güvenlik konusunda farkındalığını arttırın ve onlara gerekli eğitimi sağlayın!

Siber güvenlik konusunda atabileceğiniz en etkili adım çalışanlarınızı eğitmekten geçiyor. Eğitimli ve bilinçli çalışanlar, şirketinizi her türlü siber saldırıya karşı korumanıza yardımcı olabilir. Fakat bunun için de etkili ve detaylı eğitimler gereklidir. Siber Güvenlik Eğitimi aracımızla çalışanlarınıza uygun eğitimi belirleyebilir ve planınızı şirketinizin alanına uygun olarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca Güvenlik eğitimi aracımız Oltalama simülasyonu aracımız ile birlikte çalışarak çalışanlarınızın sürekli kendilerini test etmesine yardımcı olur.

Leave a Comment