Olay Müdahale Kullanarak Oltalamayla Nasıl Savaşabilirsiniz?

Olay Müdahale Kullanarak Oltalamayla Nasıl Savaşabilirsiniz?

Olay Müdahale Kullanarak Oltalamayla Nasıl Savaşabilirsiniz?

Oltalamayla etkili savaşmak için çalışan raporlarını ayıklamak, istihbarata dönüştürmek ve analiz etmek gerekiyor. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Bu yazımızda sizler için ”Olay müdahale kullanarak oltalamayla nasıl savaşabilirsiniz?” sorusuna yanıt aradık. İşte bulduklarımız:

 

Olay Müdahale Kullanarak Oltalamayla Nasıl Savaşabilirsiniz?: Neden Olay Müdahale?

Son yıllarda şirketler tarafından en sık kullanılan oltalama karşıtı araçlardan biri de güvenlik bilinci eğitimi. Güvenlik bilinci eğitimleri çalışanları gerçek oltalama saldırılarına karşı eğitse de bu eğitimlerin sonucu belirsiz olabiliyor. Bu yüzden Olay Müdahale araçlarının önemi daha da öne çıkıyor.

 

Olay Müdahale Kullanarak Oltalamayla Nasıl Savaşabilirsiniz?: İşte Detaylar!

Olay Müdahale Kullanarak Oltalamayla Nasıl Savaşabilirsiniz?
Olay Müdahale Kullanarak Oltalamayla Nasıl Savaşabilirsiniz?

1. Kullandığınız oltalama karşıtı araçlarda elde ettiğiniz raporları otomatik olarak düzenleyin.

Günümüzde makineler o kadar gelişti ki tekrarlayan raporları ayıklayabilir, ölçeklendirebilir hale geldiler. Varsa, kullandığınız araçlarda otomatik düzeltmeyi açarak raporlama işlemlerini hızlandırın. Makinelerinizi birer analist yerine koyun oltalamayı tespit etmede ve müdahalede onlardan yararlanın. Olay Müdahale gibi araçlar yeni veya olağanüstü olayları araştırmak için birebirdir.

2. Sürekli değişen ve gelişen risklere ayak uydurun.

Gerçek analistler, riskleri anlamak, bu risklerin neyi ifade ettiğini araştırmak ve bunlarla mücadele etmek için günlerce araştırma yapar. Bu araştırmalar çok değerli bulgular ortaya çıkabilir. Fakat hızlı değişen risk ortamında bunlar aynı zamanda zaman kaybı da olabilir. Buna ek olarak hackerlar da sürekli taktiklerini ve tekniklerini geliştiriyor. Bu yüzden yaptığınız araştırmaları elinizdeki diğer bilgilerle hızlı bir şekilde entegre etmelisiniz ve riskleri tüm şirketin görmesini sağlamalısınız. Bu şekilde saldırılara hızlıca müdahale edebilir ve tespit ile müdahale arasında geçen süreyi minimize edebilirsiniz. Olay Müdahale aracımız tam olarak bu şekilde çalışır ve herhangi bir şüpheli olayın hızlıca analiz edilmesini sağlar.

3. Oltalama e-postalarında neye dikkat edeceğinizi belirleyin.

Şirketinizi hedef alan tehditleri iyice analiz edin ve karşı karşıya olduğunuz tehditler belirleyin. Bunu yapmak zaman zaman zor olabilir çünkü tam olarak ne aradığınızı bilmiyorsunuzdur veya birden fazla arama yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde arama yapmak vaktinizi alabilir ve önemli detayları kaçırmanıza yol açabilir. Ekibinizin önceliği zaman zaman başka alanlara kayabilir ve oltalama e-postaları arka planda kalabilir. Bu yüzden detayları analistleriniz arasında paylaştırın ve her birine farklı tehditlerle ilgili görevler verin. Kimin neyi aradığı belli olduğunda tehditlere çok daha hızlı müdahale edebilirsiniz.

4. Raporlanan e-postaları hızlıca gruplara bölün.

Olay müdahale cihazlarıyla raporlanan e-postalar hızlıca analiz edilmeli ve tehlikeli olup olmadığı tespit edilmelidir. Riskli olduğu tespit edilen postaları hemen karantinaya almalısınız. Fakat unutmamanız gereken bir nokta da tehlikeli olmayan postaları gelen kutusuna geri aktarmak olmalı. Oltalama kaldırma araçlarından yararlanarak temiz e-postaları tek bir tıkla gelen kutusuna aktarabilirsiniz. Eğer buna dikkat etmezseniz işleriniz gecikebilir ve çalışanlarınız huzursuz olabilir. Bu yüzden Olay Müdahale araçları ve mesajlaşma ekipleri birlikte çalışmalıdır. 

5. Olay Müdahale Araçlarını Siber Güvenlik Farkındalığı Eğitimleriyle destekleyin.

Şirketler için kullanıcıları doğru eğitmek çok önemlidir, bu nedenle her siber güvenlik eğitimi değerlidir. Güvenlik araçları sonuçlarına göre çalışanlarınızı hangi tehditler konusunda eğiteceğinize daha doğru karar verebilirsiniz. Raporlar size hangi güvenlik olaylarının daha sık yaşandığını, hangilerinin kolaylıkla tespit edildiğini söyleyecektir. Raporlara bakmadan eğitim verirseniz eğitiminiz yetersiz kalabilir ve bu da oltalama saldırılarının daha da artmasına sebep olur. Siber Güvenlik Farkındalığı eğitimcimizle çalışanlarınıza oltalama saldırılarını tanımayı ve bildirmeyi öğretin. 

Başka Neler Kullanılabilirsiniz?

Olay Müdahale Kullanarak Oltalamayla Nasıl Savaşabilirsiniz?
Olay Müdahale Kullanarak Oltalamayla Nasıl Savaşabilirsiniz?

Eğitimleri ayrıca oltalama simülasyonları ve diğer farkındalık araçlarımız ile de destekleyebilirsiniz. Araçlarımız güvenlik ekiplerine tehdit istihbaratından, e-posta sızıntılarına kadar çeşitli bilgiler sağlar. Sitemizi ziyaret ederek oltalama konusunda güncel bilgilerini edinebilir ve araçlarımıza göz atabilirsiniz.

Leave a Comment