Oltalamaya Karşı 3 Olağanüstü Araç

Oltalamaya Karşı 3 Olağanüstü Araç

Her ne kadar oltalama saldırıları teknolojik anlamda diğer siber saldırıların gerisinde kalsa da son yıllarda şirketler üzerinde etkileri oldukça ağırlaştı. Buna ek olarak hedefli oltalama ve whaling saldırıları gibi nispeten daha gelişmiş ve odaklı oltalama yöntemleri sıkça karşılaştığımız saldırılar haline geldi. Geçtiğimiz yıl hackerlar bu tip saldırılarda teknolojiden çok sosyal mühendislikten yararlandı. Bu yüzden oltalama, özellikle hedefli oltalama, şirketler ve kullanıcılar üzerinde en etkili saldırı metotlarında biri haline geldi. Şirketler de bu duruma çalışanlarını eğiterek ve etkili bir savunma hattı oluşturarak karşılık verdi. Peki siber güvenlik eğitimlerine ek olarak çalışanlarınızı nasıl destekleyebilirsiniz? Bu soruya cevap bulamayan sizler için bu yazımıda oltalamaya karşı 3 olağanüstü araç hakkında önemli bilgiler derledik. Buna geçmeden önce gelin oltalama saldırılarının neden bu kadar etkili olduğuna bir göz atalım.

 

Oltalamaya Karşı 3 Olağanüstü Araç: Oltalama Saldırıları Neden Bu Kadar Etkili

Hedefli oltalama, solucan oltalaması, yerel dosyalarla yapılan oltalama saldırıları… Bunlar son yıllarda karşılaştığımız oltalama çeşitlerinden sadece birkaçı. Peki bu saldırıların ortak noktası neydi? Bahsettiğimiz saldırıların tümü, kullanıcıların kendileriyle iletişime geçen kişiye güvenmesi ve/veya taleplerinin aciliyetine inanması sonucu gerçekleşti. Yani hackerlar bu saldırılarda sosyal mühendislik olarak tanımladığımız bir yöntemden yararlandı. Kullanıcılar genellikle gelen e-postanın, oturum açma sayfasının, gönderen isimlerinin meşruluğuna kandı. Hackerlar gönderdikleri mesajda önemli bir hesabın tehlike altında olduğunu veya bir ödemenin geciktiğini söyleyerek kullanıcıların zaaflarını suistimal etti. 

Yalnızca 2016 ve 2019 yılları arasında bile şirketler, çalışanlarına yönelik e-posta saldırılarında 26 milyar doları aşan kayıp yaşadı.  Ayrıca bu saldırılarda çalışanların kimlik bilgileri ve şirkete air gizli bilgiler tehlikeye atılmış oldu. Hackerlar sıklıkla çalışanların banka hesap bilgilerini hedef aldı, hatta direkt olarak kullanıcıların sahte bir para transferi yapmasına sebep oldu.

Bu saldırıların görünmez sonuçlarından en önemlisi de kurumsal markaların güvenilirliğini kaybetmesi oldu. Ünlü markaların saldırıların öznesi haline gelmesi bu firmaların siber saldırılara karşı ne kadar savunmasız olduklarını ortaya çıkardı. 

 

Oltalamaya Karşı 3 Olağanüstü Araç: Uygulamanız Gereken En Basit Önlemler

Detaylı araçları kullanmaya başlamadan önce oltalamaya karşı ilk önlemleri uyguladığınızdan emin olmasınız. İlk etapta yapabileceğiniz en basit şey, spam e-postaları engellemek için bir anti-spam uygulaması edinmek ve iş e-posta hesaplarına girişlerde kimlik doğrulaması kullanmak. Buna ek olarak e-posta sahtekarlığını tespit etmek için gönderen hesabı, alan adını incelemeye alan uygulamalardan yararlanmayı ihmal etmemelisiniz. Tabii, basit ve uygulamaya koyması kolay bu hamleler oltalamayı tamamen engellemeyecektir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi oltalama saldırılarının artması sonucu çoğu şirket çalışanlarını eğitmeye başladı. Fakat çoğu zaman oltalama kaynaklı zararları engellemek için eğitim yeterli olmadı. Peki ne yapılmalı?

Oltalamaya Karşı 3 Olağanüstü Araç
Oltalamaya Karşı 3 Olağanüstü Araç
  1. Çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) yararlanın.
  2. Microsoft ve Google tarafından size sunulan bulut e-posta çözümlerini kullanın. Bu tip araçlar gelen kutunuzu düzenli olarak inceler ve mesajların kötü amaçlı aktivite içerip içermediğini inceler. 
  3. Oltalamaya karşı savaşmak için eğitim şart. Hem çalışanlarınızın hem müşterilerinizin siber farkındalığını arttırmaya çalışın. 

Bu önlemler, birazdan bahsedeceğimiz oltalamaya karşı 3 olağanüstü araç ile birlikte kullanıldığı takdirde oltalama saldırılarını kolayca anlayabilir ve hızla durdurabilirsiniz. Şimdi sizlere asıl konumuz olan oltalamaya karşı 3 olağanüstü araçtan bahsedeceğiz.

 

Oltalamaya Karşı 3 Olağanüstü Araç

Oltalamaya Karşı 3 Olağanüstü Araç
Oltalamaya Karşı 3 Olağanüstü Araç

1. Tehdit İstihbaratı

Son yıllarda sıklıkla karşılaştığımız oltalama karşıtı önlemlerden biri istihbarat toplamak. Tehdit İstihbaratı aracımız da bu tip araçlar arasında en iyi hizmet verenlerden biri. Aracımız, büyüklüğü veya sektörü ne olursa olsun her şirkette, potansiyel riskleri belirlemeye yardımcı olur. Toplanan veriler, size şirketin güvenliğine karşı şu anda veya gelecekte risk oluşturabilecek durumlar hakkında bilgi verir. Aracımız bu bilgileri analiz ederek size detaylı bir şekilde sunar. Bu şekilde veri sızıntılarını önleyebilir ve şirketinizin itibarını koruyabilirsiniz. 

 

2. Tehdit Paylaşımı:

Eğitimli çalışanların bilgilerini bilgiyle paylaşması şirketteki siber bilinci olumlu yönde etkileyebilir. Tehdit Paylaşımı platformumuzu tam olarak bu amaçla oluşturduk. Aracımız kullanıcılarınıza çeviklik sağlayarak yanıt süresini kısaltır. Gelen kutularına düşen spam e-postaları hızlıca şirket ağına dağıtmalarını sağlar. Bir erken uyarı sistemi işlevi görerek şirket içi istihbaratı genişletir. Çalışanların toplu ağ bilgilerini bir araya getirdiği için maliyetleri de düşürür. Bunun sebebi de bu araçla çalışanlarınızın doğrudan kötü niyetli bir saldırıya maruz kalmadan kendilerini saldırılardan koruyabilmesidir.

 

3. E-posta Tehdit Simülatörü:

Oltalamaya karşı savunma için yeni nesil oltalama saldırılarına karşı kendimizi sürekli test etmeli ve sistemlerimizi güncel tutmalıyız. E-posta Tehdit Simülatörü aracımız bu amaçla Fireeye, Deep Security gibi ürünlerinizi ve Antispam, Antivirus, Content Filter gibi geleneksel koruma araçlarınızı test eder. Sonuçlar sayesinde e-posta güvenlik açıklarınızı tespit edebilirsiniz. Bunun için çalışanlarınızın gelen kutularını hedefleyen gerçek saldırılar kullanıyoruz. Sahte saldırılar sonucu zayıflık noktalarınızı tespit ediyoruz ve hazırladığımız raporda size özel çözümler sunuyoruz. ve en iyi yapılandırma seçenekleri sunuyoruz. Simüle ettiğimiz saldırılarda fidye yazılımından APT saldırılarına kadar farklı çeşittle gerçek saldırı vektörleri kullanıyoruz. 

Bu yazımızda bahsettiğimiz oltalama çözümlerinden birkaçı, olası oltalama saldırılarından zararsız kurtulmanızı sağlarken bir kısmı da şirketinizin marka değerini korumanıza yardımcı olabilir. Daha etkili koruma sağlamak için diğer araçlarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Leave a Comment