Siber Güvenlik Eğitimlerine Neden Yatırım Yapmalıyız?

Siber Güvenlik Eğitimlerine Neden Yatırım Yapmalıyız?

Oltalama saldırıları son günlerde herkesin konuştuğu bir konu. Hemen hemen tüm yetkililer saldırılara karşı siber güvenlik eğitimlerinin öneminden bahsediyor. Peki bizler, siber güvenlik eğitimlerine neden yatırım yapmalıyız? 

Oltalama geçtiğimiz yıllar içinde o kadar büyük bir problem haline geldi ki artık sektör veya ülke farketmeksizin herkes, her an saldırı altında. Saldırılar artık öyle bir boyutta ki ABD Güvenlik Sekreteri oltalamayı ulusal güvenliğe dair en önemli tehditlerden biri ilan etti. Sekreter en yıkıcı saldırıların neredeyse her zaman basit bir oltalamayla başladığını söyleyerek oltalama karşıtı önlemlerin önemine dikkat çekti.

Hackerların kişiye özel ve karmaşık yöntemlerine kurban düşerek kişisel bilgilerini paylaşma en yüksek kişiler çalışanlar. İnsan hataları saldırıların ana kaynağı olduğu için çalışanların eğitimi oltalama karşıtı önlemlerde başta geliyor. Bu yüzden eğitimli çalışanlar oltalamaya karşı korumada ön cepheyi oluşturuyor. Saldırılara karşı stratejik bir yaklaşım izlemek istiyorsak öncelikle çalışanların siber farkındalığını arttırmalıyız. Gelin bu yapılmadığında başımıza neler gelebileceğine bir göz atalım.

 

Siber Güvenlik Eğitimlerine Neden Yatırım Yapmalıyız?: Saldırıların Sebep Olduğu Hasar

Siber Güvenlik Eğitimlerine Neden Yatırım Yapmalıyız?
Siber Güvenlik Eğitimlerine Neden Yatırım Yapmalıyız?

En ünlü kişilerden en normal insanlara kadar herkes saldırılardan zarar görebilir. Buna en iyi örnek geçtiğimiz yıl Hillary Clinton’ın kampanya başkanı John Podesta’nın başına gelenler. Kampanya sürecine Podesta’nın bir oltalama saldırısına uğradı ve hackerlar kişisel e-posta hesabını ele geçirdi. Podesta’nın tüm yazışmalarına erişim sağlayan hackerlar gelen kutusunu didik didik etti. Sonuçta Demokrat Parti üyeleri arasındaki yazışmalara ve kampanyaya dair detaylara ulaştılar. Saldırı sonucu 50.000 hassas bilgi içerikli e-posta medyaya sızmış oldu.

Başka bir kritik istatistik ise Los Angeles’tan geldi. Los Angeles eyaleti yapılan araştırmalara göre 108 çalışana ait kişisel e-posta hesabının saldırıya uğradığını açıkladı. Çalışanlar farkında olmadan bir oltalama e-postasını açmış ve gelen mesaja yanıt vermişti. Oltalama saldırısı toplamda 750.000’den fazla kişiyi etkiledi.

Saldırılardan korunmak isteyen birçok şirket, çalışanlarını bilinçlendirmek için siber güvenlik farkındalığı eğitimlerine yatırım yaptı. Bu yüzden siber güvenlik eğitimi ve antivirüs pazarında ciddi bir büyüme söz konusu. Yapılan bir araştırmaya göre siber güvenlik pazarının 2027 yılında 10 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı söyleniyor. Siber güvenlik farkındalığı eğitiminin etkili olduğu su getirmez bir gerçek olsa da, eğitimlere ne kadar yatırım yapılması gerektiği hala merak konusu. Bu yüzden bu yazımızda sizlere siber farkındalık eğitimlerinin etkisini nasıl ölçebileceğinizden bahsedeceğiz. Ölçümlere göre siber güvenlik eğitimlerine ne kadar yatırım yapmalıyız sorusunun cevabını bulmak çok kolay.

 

Siber Güvenlik Eğitimlerine Neden Yatırım Yapmalıyız?: Güvenlik Eğitimlerinin Etkisi

Siber Güvenlik Eğitimlerine Neden Yatırım Yapmalıyız?
Siber Güvenlik Eğitimlerine Neden Yatırım Yapmalıyız?

Şirketlerin son günlerde en çok ilgilendiği konulardan biri siber güvenlik eğitimlerine yapılan yatırımın getirisi. Her şirket kar amacı güttüğü için eğitiminin etkililiğini ve yatırım getirisi oldukça önemli İşte güvenlik eğitimlerinin etkisini ölçmek için kullanabileceğiniz birkaç parametre:

 

1. Oltalama İstatistikleri

Siber güvenlik farkındalığı eğitimlerinin etkisini en iyi çalışanların bilgilerini test ederek ölçebilirsiniz. Oltalama simülasyon aracımızı kullanarak çalışanlarınıza uygun simülasyonları kolayca tasarlayabilir ve simülasyon sonuçlarını hemen elde edebilirsiniz. Simülasyon sonuçları size kullanıcı performansını sürekli izleme imkanı sağlar. Eğitimlerin etkisini aşağıdakilere bakarak ölçebilirsiniz:

  • Siber güvenlik eğitimlerine katılım oranı
  • Oltalama e-postalarına veya kötü amaçlı bağlantılara tıklama oranları 
  • Oltalama e-postası bildirme tespit oranları
  • Çalışanların herhangi bir saldırıyı ne kadar sürede tespit etttiğine dair istatistik

 

2. Çalışanlar Tarafından Eğitimlere Ayırılan Vakit

Siber güvenlik planlamasında en önemli ölçütlerden biri eğitimlerin ilgi çekiciliği ve interaktifliğidir. Bunu anlamak için çalışanlar tarafından eğitimlere ayırılan vakte bakabilirsiniz. Eğer eğitimler çalışanların ilgisini çekiyorsa eğitim videolarını izlemeye veya içeriklere göz atmaya daha çok vakit ayıracaklardır. Oyunlaştırılmış siber güvenlik eğitimleri bu iş için birebir. Siber Güvenlik Farkındalık Eğitimcimizi kullanarak istediğiniz şekilde ve sıklıkta eğitimler düzenleyebilirsiniz. Eğitimcimizle farkındalık videolarından, Ninjio oltalama animasyonlarına, oltalamaya dair tavsiyeleri içeren posterlerden farkındalık bültenlerine kadar her türden eğitim içeriğini bir arada sizlere sunuyoruz. Daha fazla bilgi için tıklayın.

 

3. Siber Güvenlik Ekibine Duyulan Güven

Şirket yetkililerin güven duymayan çalışanlar eğitimlere yeterli katılım göstermeyecektir. Bu yüzden güvenlik ekibiyle çalışanlar arasında güvenin oluşup oluşmadığı çok önemlidir. Çalışanlar ve yetkililer arası işbirliğinin artması şirket genelinde oltalama saldırılarına karşı siber bilinci de arttıracaktır. Çalışanların eğitimini gerçekten önemseyen şirketler, çalışanlar ve güvenlik ekibi bir işbirliği kurmak için çabalar. İki ekip arasında kurulan işbirliği herhangi bir saldırı ihtimalinde çalışanların oltalama saldırısını bildirme süresini kısaltır, bu sayede daha hızlı önlem alırsınız. Bunun için Olay Müdahale aracımızdan da yararlanabilirsiniz. Aracımız çalışanlarınızın herhangi bir saldırıyı tek tıkla bildirmesine olanak sağlar. Daha fazla bilgi almak ve diğer oltalama önleyici araçlarımıza göz atmak için tıklayın.

Leave a Comment