Sosyal Mühendisliğe Karşı Siber Güvenlik Videoları

Hackerların son yıllarda sıkça yararlandığı taktiklerden biri de sosyal mühendislik. 2020 yılında sosyal mühendislik kullanılan saldırıların sayısı ciddi anlamda artmıştı. 2021 yılının ilk çeyreğinde de bu tip oltalama saldırılarında ciddi bir artış söz konusu. Şirketler sosyal mühendislik saldırılarındaki artışı engellemek için ellerinden geleni yapıyor fakat hackerlar da kendilerini geliştirmeye devam ediyor. Bu yüzden artık basit eğitimler çalışanları bilinçlendirmeye yetmiyor. Uzmanlar bu yüzden sosyal mühendisliğe karşı siber güvenlik videoları öneriyor. Biz de bu yazımızda sizlere videolu eğitimlerle ilgili bilgi vereceğiz. Gelin, eğitimlere geçmeden önce sosyal mühendisliğin ne olduğuna bir göz atalım.

 

Sosyal Mühendisliğe Karşı Siber Güvenlik Videoları: Sosyal Mühendislik Nedir? 

Sosyal Mühendisliğe Karşı Siber Güvenlik Videoları
Sosyal Mühendisliğe Karşı Siber Güvenlik Videoları

Sosyal mühendislik saldırısı, hackerların hedeflerine ulaşmak için kullanıcıları manipüle etmeye çalışmasıdır. Bu amaçla kullandıkları yöntemlerden en popüleri aldatmadır. Kullanıcıları kandırarak veya manipüle ederek onların gizli veya kişisel bilgilerini almaya çalışırlar. Bunu yaparken genellikle sahte sebepler ortaya atarlar. Hackerların bu sebeplerde insanları hassas bilgilerini yabancı birine teslim etmek gibi normalde yapmadıkları şeyleri yapmaları için ikna etmesi gerekiyor.

Hackerların sosyal mühendislik saldırılarında en çok kullandığı yöntemler arasında yetkili biri gibi davranmak, tanıdık biri gibi davranmak, tehdit etmek, ilgi çekici tekliflerde bulunmak bulunuyor. 

 

Sosyal Mühendisliğe Karşı Sıkça Kullanılan Yöntemler

Şirketler genellikle bu tip oltalama saldırılarına karşı istenmeyen posta filtreleri gibi araçlardan yararlanıyor. Filtreme ve benzeri teknik araçlar korunmaya ne kadar yardımcı olsa da saldırıların bir kısmını kaçırabiliyor. Bu yüzden ikinci bir savunma hattı gerekiyor. Bu savunma hattında da genellikle insanlar yani çalışanlar yer alıyor. Yani sosyal mühendislik saldırılarına karşı şirketinizi etkili bir şekilde savunmak istiyorsanız çalışanlarınıza gerekli eğitimi vermelisiniz. Sosyal mühendisliğe karşı eğitimlerin olmazsa olmazlarından biri ise videolar. Videolar, kısa ve anlaşılır bilgiler içerdiğinden çalışanlarınızı sıkmadan eğitebiliyor.

Sosyal Mühendislik güvenliği videoları ile çalışanlarınıza giriş seviyesinde bilgiler, gelişmiş eğitimler ve örnek olaylar sunabilirsiniz. Bu tip videolar ekip toplantıları için veya dijital ekranlar için için birebirdir. Videoları sunumlarınıza ekleyebilir, e-posta eki olarak gönderebilir veya ortak şirket ağınıza yükleyebilirsiniz. Videolarınızda hackerların sosyal mühendisliği kullanarak nasıl filtreleri geçtiğine ve çalışanları nasıl kandırdığına yer verebilirsiniz. Bu, çalışanlarınızın temel bir siber bilinç kazanmasına ve şirkette sosyal mühendisliğin anlaşılmasına yardımcı olur. Bu yüzden çalışan farkındalığını geliştirmek için atabileceğiniz en kolay adımdır. Siz de, sosyal mühendislik güvenliği videolarıyla ile çalışanlarınıza bilmeleri gereken temel bilgileri sağlayın.

 

Sosyal Mühendisliğe Karşı Siber Güvenlik Eğitim Videoları: Başka Hangi Araçları Kullanabilirsiniz?

Sosyal Mühendisliğe Karşı Siber Güvenlik Videoları
Sosyal Mühendisliğe Karşı Siber Güvenlik Videoları

1. Oltalama Simülatörü:

Oltalama simülasyonları çalışanlara siber bilinç kazandırma konusunda kanıtlanmış bir yöntemdir. Simülatörümüzle güncel kullanıcı eğilimlerini anlayabilir ve testlerinizi düzenli olarak güncelleyebilirsiniz. Oltalama simülasyon aracımız yüzlerce oltalama şablonundan oluşan kapsamlı ve özelleştirilebilir kütüphaneye sahiptir. Simülasyon sonuçları size şirketinizle ilgili ciddi bilgiler sağlar. Her kullanıcının düzeyi ve etkileşimi konusunda ileri seviye raporlar alabilirsiniz.

2. Olay Müdahale:

Olay Müdahale, çalışanlarınıza şüpheli e-postaları tek bir tıkla raporlama imkanı sağlar. Ekibimiz raporlanan bu e-postaların başlığını, gövdesini, e-postada bulunan dosya eklerini ve bağlantıları analiz eder. Çıkan sonuca göre Olay Müdahale aracımız alarm oluşturmak veya aktif güvenlik cihazlarını engellemek için çeşitli saldırı imzaları oluşturur. Geleneksel güvenlik sistemlerinizi atlatan ve e-posta kutunuza ulaşan oltalama saldırılarına karşı mücadele için siz de olay müdahale aracımızı deneyin!

Leave a Comment